Usunięto klauzulę wskazującą na licencję CC spod jednej z notatek na stronie MAiC

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odpowiedziało na część pytań przesłanych we wniosku o dostęp do informacji publicznej, a dotyczących klauzuli licencji Creative Commons, która znalazła się pod jednym z tekstów na stronie MAiC. Aczkolwiek nie odpowiedziało na wszystkie z zadanych pytań. Treść wniosku przywołałem w tekście Czy materiał urzędowy można (sobie) objąć klauzulą prawno-autorską?, zaś odpowiedź na ten wniosek przywołuję poniżej.

Wniosek dotyczył klauzuli znajdującej się pod tekstem Projekty informatyczne: nasz Plan Działań Naprawczych złożony w Komisji Europejskiej. Tam właśnie była nota, że artykuł "dostępny jest na licencji CC Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Można go cytować w całości lub w części podając źródło". Dziś pod tekstem jest informacja: "Tekst aktualizowany 4 czerwca o godz. 16:30", chociaż ta aktualizacja nie jest efektem wniosku, który do MAiC trafił najwcześniej 11 czerwca. Modyfikacji tekstu po poniżej wskazanej interwencji nie odnotowano. Pojawia się pytanie, które zresztą padało już w tym serwisie nie raz, czyli pytanie o możliwość usuwania fragmentów opublikowanych przez administrację materiałów, o archiwizację działalności internetowej administracji publicznej, itp. Ale oczywiście wcześniej trzeba by zadać pytanie o podstawę prawną działania serwisów internetowych innych niż Biuletyn Informacji Publicznej, a zadając wciąż te same pytania łatwo wpadnę do szufladki z etykietą "ludzie niezrównoważeni psychicznie".

W każdym razie... Odpowiedź na wniosek nadeszła dzisiaj, i brzmi ona w sposób następujący:

W odpowiedzi na poniższe zapytanie informuję, że zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji tekst dotyczący Planu naprawczego - "Remedial Action Plan" jak i sam plan został stworzony przez pracowników ministerstwa i członków kierownictwa. Stanowi on materiał urzędowy wytworzony w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Z brzmienia art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) wynika, że materiał urzędowy nie stanowi przedmiotu prawa autorskiego. Z uwagi na powyższe znajdująca się pod w/w tekstem informacja dotycząca udostępnienia tekstu na licencji CC Uznanie Autorstwa 3.0 Polska została usunięta.

Co, w sumie, nie odpowiada jeszcze na wszystkie nasuwające się pytania, w szczególności na pytanie, jakie to chronione prawem autorskim utwory znajdują się w serwisie MAiC, których to utworów dotyczy nota znajdująca się w stopce serwisu (a więc jest widoczna na wszystkich stronach serwisu)? Chodzi o notę o treści:

Wszystkie treści serwisu będące przedmiotem praw autorskich, o ile nie jest to stwierdzone inaczej, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska.

A którego pytania samego wniosku nie dotyka wyżej przywołana odpowiedź ministerstwa? Na przykład tego, w którym wnioskodawca pytał: "Kto dokonał wyboru tej konkretnej licencji i jakie były tego powody (łącznie z podstawą prawną)?"

Przeczytaj również:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Kilka ciekawostek

1) Od kilku dni (chyba od 22.06.12) pod żadną nową notatką (wpisem?) na stronie Ministerstwa nie ma już tej klauzuli.
2) Zniknęła też notatka (albo nie umiem jej znaleźć w wiadomościach) dotycząca różnych scenariuszy nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych. Skąd to wiem? Poprosiłem w ramach dostępu do informacji publicznej o ten sam zestaw informacji co p. Krzysztof Izdebski i we wniosku miałem zapisany link. Wpis istnieje np. pod tagiem zbiórki publiczne, ale w wiadomościach nie został po niej ślad.
3) Co do podstawy prawnej funkcjonowania stron internetowych ministerstw znalazłem coś o stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - w rozporządzeniu (Dz.U. 2011 nr 214 poz. 1270), które wchodzi w życie 1 października br. jest we wzorze wniosku oświadczenie o zgodzie na publikację imienia i nazwiska na stronie odpowiedniego ministra. We wcześniejszym rozporządzeniu było tylko oświadczenie o wyrażeniu na publikację, bez wskazania miejsca.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>