Bezpieczeństwo informacyjne?

Bezpieczeństwo informacyjne?

Bezpieczeństwo to stan braku zagrożenia, stan spokoju i pewności. W kontekście systemów teleinformatycznych oraz - ogólnie rzecz ujmując - w sferze informacji - "bezpieczeństwo" jest jednym z aspektów zarządzania. Bezpieczeństwo to m.in. taka dziedzina badań, w których analizuje się ryzyko. Czy przechowywane dane łatwo da się zmodyfikować? Czy usunąć je może tylko "uprawniony"? Czy zostanie po takiej operacji ślad?

Jeśli gdzieś pojawia się kwestia bezpieczeństwa informacji, to niemal od razu zastanawiamy się nad takimi zjawiskami, jak wirusy komputerowe, ataki hackerów, phishing, a więc "kradzieże tożsamości", zaraz też na horyzoncie widać szpiegostwo przemysłowe, ale również infrastrukturę krytyczną państwa. Oczywiście też jest kwestia "zabezpieczeń". W sferze obiegu informacji warto zadać sobie pytanie, czy jeśli "zabezpieczenie" da się "przełamać" lub "obejść", to czy mamy do czynienia z jakimkolwiek zabezpieczeniem?

Odwiedź dział bezpieczeństwo niniejszego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>