Z jakimi "wyższymi prawami" może się zderzyć prawo artysty wykonawcy do wynagrodzenia?

"Nie przyjmę rozliczeń, w których pojawią się pozycje z honorariami dla artystów. Organizatorzy takich imprez będą musieli sami pokryć ten wydatek, a w dodatku mogą spodziewać się kontrolerów z ZAiKS-u"

- Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, cytowany przez Wirtualną Polskę w tekście Owsiak: nie zapłacę artystom grającym dla WOŚP! (dzięki Tomek za cynk). To jest dalszy ciąg historii opisanej wcześniej w materiale Czy ZAiKS może zrezygnować z pobierania tantiem, albo swobodnie decydować o przeznaczeniu wpłat?

Gazeta Wrocławska, która uruchomiła temat jeszcze przed 11 stycznia, a więc przed XVII Finałem WOŚP (gazeta ujawniła wówczas planowane wydatki na honoraria dla wykonawców, którzy chcieli wystąpić w ramach Finału), już po imprezie publikuje tekst: Orkiestra zbada rachunki gwiazd.

Podobne komentarze gromadzę w dziale cytaty niniejszego serwisu.

PS
Chociaż wypowiedź szefa WOŚP nie jest stricte związana z internetem, to jednak symbolizuje - jak mi się wydaję - dość interesujące, nowe zjawisko... Dość jawny sprzeciw wobec ustawowego prawa do wynagrodzenia artystów wykonawców (a przy okazji: twórców). Jasne, że konflikt w tym przypadku należy oceniać w pewnym kontekście. Chodzi o akcje dobroczynna, charytatywną (pro społeczną), ale jednak. Być może nie jest tak, że prawo autorskie i prawa pokrewne są takie bezwzględne i być może istnieje jakiś wyższy cel, który może prowokować pytania: czy zawsze, czy w każdych warunkach, artystom wykonawcom i twórcom przysługuje prawo do wynagrodzenia? Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, jeśli chodzi motywy działania, ma dość spore społeczne poparcie. Zobaczymy, co będzie dalej.

PPS
Z cytatu wynika, że Jerzy Owsiak nie neguje prawa do wynagrodzenia artystów wykonawców, a jedynie usiłuje wprowadzić wychowawczą dyscyplinę wobec sztabów WOŚP, by w przyszłości nie podpisywały takich kontraktów, by w takich sytuacjach artyści godzili się grać bez wynagrodzenia, albo niech spadają.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Pojawia się też "ciekawe"

wariat's picture

Pojawia się też "ciekawe" zderzenie z opisywaną kiedyś historią "wymuszania" tantiem za śpiewanie kolęd. A całość w jakiś sposób po raz kolejny ukazuje bezsilność rozwiązań w zderzeniu z rzeczywistością, gdzie mamy "miliardy twórców", "darmowe kopie" i przestarzały system rozprowadzania tantiem.

Coś za coś

Rzecz jest prosta: skoro ZAiKS zrzekł się pobierania tantiem za emisję muzyki w ogóle w dniu 11.01 (o czym świadczy news podany na stronie internetowej www.zaiks.pl), to Artyści tym bardziej powinni (no, powiedzmy, że prawo zwrotu kosztów jest zasadne).

Z innej strony: dla mnie taki lans pod publiczkę ("jacy to my jesteśmy dobrzy, jacy wspaniali z nas ludzie", podczas, gdy grube tysiące lądują w kieszeniach Artystów) jest najgorszym *** jakie kiedykolwiek widziałem. Wstyd i śmiech na sali. Witamy w Polsce...

Tymczasem w YouTube "ZAiKS to my"...

VaGla's picture

Tymczasem można posłuchać w YouTube szlagieru "ZAiKS to my". Delikatnie mówiąc mam mieszane uczucia, chociaż uważam się za dość płodnego twórcę... Wypada podać wykonawców, takie są zasady: piosenka w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego Roma.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>