Dostępność dokumentów Unii Europejskiej

Europejski Ombudsman wystąpił przed komisją Parlamentu Europejskiego ds wolności obywatelskich (Civil Liberties Committee), gdzie stwierdził, iż system dostępu do dokumentów publicznych (informacji publicznej) w UE pozostawia wiele do życzenia. Parlamentarzyści zaś przygotowują swój własny raport w tej sprawie.

Nikiforos Diamandouros, europejski Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawił sytuację na przykładzie około sześćdziesięciu przypadków, które rozpatrywał w ostatnim czasie, a z których wynikają zagrożenia dla transparentności podejmowania decyzji w organach Unii. Zdaniem Rzecznika wyjątki od zasady udostępnienia dokumentów powinny być ograniczone i lepiej, precyzyjniej opisane w systemie prawa europejskiego.

Na "polskojęzycznej" stronie Parlamentu Europejskiego można zaobserwować ciekawe zjawisko. Jest tam notatka Wspólne spotkanie parlamentarne w sprawie przyszłości Europy, są tam też inne notatki przetłumaczone na język polski, jednak notatka na temat dostępności do dokumentów Unii Europejskiej, chociaż krótka, jest tylko w języku angielskim (przypominam: na polskojęzycznej stronie Parlamentu Europejskiego): Access to EU documents: not enough transparency, says Ombudsman.

Oczywiście ta obserwacja komuś się wyda mniej istotna niż spostrzeżenia, które padały w dyskusji w komisji, gdzie wskazywano problem braku dostępności do dokumentów np. na temat negocjacji między Unią Europejską a USA (zwłaszcza w obszarze "Freedom, Security and Justice"). Czy USA ma tak duży wpływ na europejską legislację?

Z informacji bardziej optymistycznych - trzeba zauważyć, że coś się dzieje nowego na stronach Sejmu RP. Na stronie zatytułowanej Planowane posiedzenia Komisji Sejmowych pojawił się feed RSS.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>