ZUS'owski przetarg za 62 miliony rozstrzygnięty

Jest ogłoszenie o zawarciu umowy w przetargu, o którym pisałem w tekście Podobają mi się brunetki, ale również dziewczyny mające cechy równoważne. Zwycięzcą została spółka Fujitsu Siemens Computers Sp. z o.o., gdyż "przedstawiła ofertę najkorzystniejszą, która spełnia wszystkie warunki określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz ustawie Prawo zamówień publicznych". Łączna cena umowna z podatkiem VAT wynosi 62.860.256,00 zł.

Przypomnijmy też jak brzmi opis przedmiotu zamówienia przedstawiony przez zamawiającego czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Centrala (wyjaśnię tylko, że chodzi o przedmiot zamówienia wg Wspólnego słownika Zamówień:
30.24.82.00-1 - Licencje na oprogramowanie oraz 72.26.70.00-4 usługi w zakresie serwisowania oprogramowania):

Dostawa oprogramowania dla stacji roboczych wraz z opieką serwisową.

Zakup licencji na oprogramowanie oraz jego aktualizacje w ramach umowy licencyjnej na użytkowanie 20.000 sztuk oprogramowania biurowego Microsoft Office 2003 PL w wersji Standard oraz 5.000 sztuk oprogramowania biurowego Microsoft Office 2003 PL w wersji Professional lub równoważnych, wraz z opieką serwisową na okres 36 miesięcy oraz usługą uaktualniania wersji przedmiotowego oprogramowania. Ponadto zamówienie obejmuje uaktualnianie systemu operacyjnego Microsoft Windows, do wersji najbardziej aktualnej, przez okres 36 miesięcy dla 25.000 sztuk stacji roboczych z zainstalowanym oprogramowaniem będącym przedmiotem zamówienia oraz zawiera także prawo do podłączenia do systemów serwerowych Microsoft-u istniejących w strukturze sieci KSI ZUS (Microsoft Windows NT 4.0 Server i późniejsze, Microsoft Exchange Server 5.5 i późniejsze, Microsoft SharePoint Portal Server i późniejsze, i Microsoft SMS 2.0 i późniejsze). Umowa licencyjna musi zawierać prawo do używania nowych wersji wyżej wymienionych produktów w okresie obowiązywania umowy, a serwis oprogramowania będzie między innymi obejmował uaktualnienie ww. produktów. Ponadto uaktualnianie to musi pozwalać na swobodne przenoszenie licencji pomiędzy stacjami roboczymi (np. w przypadku wymiany stacji roboczej).
72267000 oraz 30248200

Zwycięzcom przetargu gratuluję. Informacje na temat postępowania dostępne są na stronach ZUS. Swoją drogą nie wyjaśniono tam, czy spółka Fujitsu Siemens Computers Sp. z o.o. dostarczy wymienione wyżej z nazwy i producenta produkty programistyczne, czy też może "równoważne". Gdyby jednak "równoważne", to chętnie bym się o tym dowiedział.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Ciekawostka

Ciekawostka ogólna: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, załącznik nr 3 (PDF) do SIWZ (Dostawa komputerów przenośnych wraz z oprogramowaniem w ilości 80 sztuk dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego; PDF).

Wszyscy 'trąbią' o tym, że wymieniono tam procesor Intela, ale nikt nie mówi o tym, że jest tam Windows XP Pro i MS Office 2003 (i to bez warunku 'lub równoważne')

Łatwo jest wcisnąć do przetargu windowsa...

Aby w przetargu umieścić nazwę Windows XP Pro jako systemu operacyjnego komputera wystarczy uzasadnić, że żaden inny produkt nie spełni podstawowych wymogów zamawiającego. Czyli wpisujemy: system operacyjny zapewniający bezproblemową współpracę z usługą Active Directory działającym na serwerze MS Windows 2003, ewentualnie dodając jakieś specyficzny wymóg współpracy z MS W.2003 i po sprawie - oprogramowanie MS jest tak zamkniete, ze w wielu aspektach może obsłużyć się tylko same (nawzajem;) - i nie znajdzie się odpowiedników funkcjonalnych (nie zapewni tego np. samba, novell)

Co do pakietu biurowego - widać tutaj duża słabość: co dwa, trzy lata wchodzi nowa wersja oprogramowania firmy Microsoft i planując przetarg, w którym wpisujemy wersje MS Office 2003 w czasie rozpoczecia promocji nowej jego wersji 2007 jest nieco nierozsadne. Moze warto dodac opcje upgrade do najnowszej wersji? Albo kupic produkt rownoważny a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyc na kosc pamieci RAM - po to pewnie w specyfikacji umieszczono wymóg wolnego slotu na pamięć RAM?!? A nie można tak od razu - pózniej ten RAM bedzie o wiele droższy...

...a oprogramowanie alternatywne sprzedawane jest przez calkowicie polskie firmy wiec i pieniadz nie byl zyskiem dla zagranicznej korporacji.

PS. aha - kupując OpenOffice otrzymujemy wsparcie techniczne i nowe wersje oprogramowania przez określony czas gratis.

Windows? Czemu znowu Windows?

Czyżby przyzwyczajenie na prawde rządziło tym krajem?
Dużo taniej (i moim zdaniem lepiej) wyszłoby kupienie komercyjnych wersji linuxa z OpenOffice'em w standarzie!
Przecież to nie wygląda dużo inaczej. Ani nie jest trudniejsze...

Ciekawe, że nikt jeszcze nie wyniuchał spisku za kupowaniem wciąż i wciąż oprogramowania jednego producenta.

A wyborów jest co najmniej kilka!

Ale jak widać cena nie gra roli, jeśli tylko NIC SIĘ NIE ZMIENIA.

Powodzenia w walce z systemem ^^

/Tuxy

"zamówienie obejmuje

zamówienie obejmuje uaktualnianie systemu operacyjnego Microsoft Windows, do wersji najbardziej aktualnej, przez okres 36 miesięcy dla 25.000 sztuk stacji roboczych z zainstalowanym oprogramowaniem będącym przedmiotem zamówienia

Czy w związku z tym dziś na każdej z tych stacji w ZUS jest VISTA? Bo jeśli nie ma, to znaczy że firma nie wywiązała się z warunków umowy, dodatkowo nie spełniła warunków, które były postawione w przetargu. Czy przypadkiem nie mamy tutaj przykładu nadużycia/niegospodarności (pieniądze przecież firma która wygrała wzięła)?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>