Mafia szuka nowych okazji

CBŚ zrobiło analizy, z których wynika, że mafia poszukuje nowych form prania pieniędzy, a jedną z bardziej interesujących opcji, jakie współczesny świat przynosi mafii jest internet - zapewnia bezpieczeństwo podejrzanych transakcji... Oczywiście pierwszy cel to hazard.

Jak pisało niedawno Życie Warszawy: Analizy operacyjne Centralnego Biura Śledczego wykazują, że nowym sposobem legalizowania środków finansowych podchodzących z przestępstw może być inwestowanie w internetowe zakłady bukmacherskie. Z informacji operacyjnych wynika, że największe gangi, takie jak „Pruszków", „Mokotów" czy grupy z Pomorza, prowadziły bardzo poważne rozeznania, jak zarobić na elektronicznej bukmacherce.

Omówienie tekstu ŻW znaleźć można m.in. w Onecie.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>