25 - lecie samorządności studenckiej na UW

Sigillum Universitatis VarsoviensisW dniu dzisiejszym miało miejsce interesujące wydarzenie, otóż w sali Senatu UW odbyła się konferencja „Niezależna działalność studencka w latach 70-tych i 80-tych”. Potem zaś wszyscy udali się do Hybryd i można było odświeżyć znajomości, pogadać, posłuchać koncertów artystów. Samorządność studencka na Uniwersytecie Warszawskim ma już 25 lat.

Ile to interesujących ludzi przewinęło się przez ten samorząd (zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż samorząd stanowią wszyscy studenci - co podkreślano w czasie konferencji). W czasie wystąpień, a potem dyskusji zgromadzeni mogli jeszcze raz usłyszeć jak to się wszystko zaczęło, jaki związek ma samorząd studencki z różnymi organizacjami działającymi w czasie, gdy krystalizowała się obecna koncepcja działania studenckiej reprezentacji, kto kogo i jak wybierał, kto z kim miał problemy. Również o wolnych tablicach, podkupowaniu księgowych, kluczach do lokali na Krakowskim Przedmieściu 24 w Warszawie i wielu innych sprawach.

W konferencji wzięli udział zarówno ci, którzy 25 lat temu kładli podwaliny samorządu, ale także następne pokolenia osób aktywnie uczestniczących w życiu akademickim UW. Była Jej Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, gościem honorowym konferencji był prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, Rektor UW w burzliwych czasach początku lat osiemdziesiątych, byli członkowie poszczególnych Zarządów Samorządu Studentów UW, członkowie Parlamentu Studentów UW w kolejnych kadencjach, Członkowie Senatu, reprezentanci prasy akademickiej i studenckich kół naukowych, generalnie - aktywni uczestnicy ruchu studenckiego w Universitatis Varsoviensis.

Program konferencji „Niezależna działalność studencka w latach 70-tych i 80-tych”:

Wprowadzenie:

1) Wóycicka Irena „Wokół przekształcenia ZSP w SZSP”

2) Cywiński Jan „SKS na tle opozycji demokratycznej w Polsce II poł. lat 70-tych XX w.”

3) Frybes Marcin „Od małej samorządności do samorządu
studenckiego”

4) Rykowski Zbigniew „Legalny niezależny związek studentów - NZS”

Prowadzenie: Jan Skórzyński (Głos Wolny Wolność Ubezpieczający)

Dyskusja

Po konferencji jej uczestnicy udali się do klubu HYBRYDY, gdzie zagrali Jacek Kleyff, Zespół Reprezentacyjny, Słoma z zespołem, a program artystyczny prowadził Jarosław Gugała.

Mam nadzieję, że niebawem będę tu mógł umieścić jakieś fotki :)

Jutro dalszy ciąg konferencji:

1) Geneza samorządu studenckiego w Polsce

2) Udział samorządu studenckiego w reformach i modernizacji systemu edukacji akademickiej, na przykładzie UW

3) Samorząd „Wczoraj i Dziś” – cele, zadania i rzeczywistość działalności samorządu studenckiego

4) Co czeka samorząd studencki w przyszłości?

Udział biorą:
Beata Chmiel, Marcin Frybes, Konrad Gutkowski, Krzysztof Kopczyński, Marek Kunicki-Goldfinger, Marcin Nawrot, Mariusz Pawłowski, Michał Stępień, Rita Stokłosa, Maciej Strzembosz i inni.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>