Ferment w wideograch

Japoński producent i wydawca gier komputerowych Tecmo pozwał w lutym fana, który na stronie Ninjahacker.net publikował "łatki" do gier Dead or Alive 3 oraz Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball, pozwalające grać nagimi bohaterami. Prawnicy firmy stwierdzili, że tego typu dodatki do gier naruszają amerykańską ustawę the Digital Millennium Copyright Act. A teraz doszło do zawarcia ugody w tym procesie.

Co ciekawe - zaczyna się też ferment związany z możliwością patentowania elementów gier komputerowych. Skoro można idee, metody biznesowe czy algorytmy, to czemu nie koncepcję komputerowej gry? Pisze o tym Slasdot wskazując na blog The Patent Arcade dwóch autorów pewnego textu (prawnicy od własności intelektualnej) przekonującego do patentowania wszystkiego co się rusza i ucieka lub nieucieka na drzewo (jak to w grach wideo).

[Gamasutra]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>