Jak wybierać i jak liczyć?

Stanowe zasady dotyczące piętnastu okręgów stanu Floryda, w których znalazły się urządzenia pozwalające na oddawanie głosów poprzez ekrany dotykowe (touch-screen voting), niepozawlające na "ręczne" liczenie oddanych głosów, pozostają w sprzeczności z krajowymi normami, które wymagają takiego, ręcznego liczenia głosów w niektórych nadchodzących wyborach.

Takie stanowisko zaprezentowała sędzia Susan Kirkland. Problem w tym, że urządzenia do głosowania nie są przystosowane (oprogramowane) do przygotowania tradycyjnej dokumentacji związanej z każdym oddanym głosem ("machines the counties use are not programmed to create a paper record of each vote").

[Wired][Zobacz rónież felieton: Trudny wybór elektroniczny]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>