Testowanie dostęności serwisów (WAI)

W Wielkiej Brytanii przetestowano 111 serwisów różnych organizacji, które ogłosiły wcześniej, że ich zasoby spełniają kryteria dostępności. W rzeczywistości jednak 40% z nich nie sełniło warunków dostępności. Najgorsze były serwisy administracji rządowej.

A w Polsce to wogóle nie ma o czym mówić. Ja w grudniu przetestowałem jedynie 101 serwisów polskiej administracji rządowej - żaden z nich nie spełniał kryteriów poprawności składni nawet, nie mówiąc już o innych wymogach dostępności.

Przeczytaj felietony: Sto i jeden serwisów administracji publicznej oraz Internet? Nie widzę problemów!. Informacje na podobny temat gromadzę w dziale dostępność niniejszego serwisu.

O testowaniu serwisów w Wielkiej Brytanii czytaj w serwisie Out-Law.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>