Internet a prawo

autorzy:

Janusz Barta, Ryszard Markiewicz

wydawca:

TAiWPN UNIVERSITAS

ISBN:

83-7052-860-0

kilka słów od siebie:

Internet - niezwykle dynamicznie rozwijające się medium, staje się również przedmiotem zainteresowania prawników. Porównywany jest on z Dzikim Zachodem - terenem, gdzie prawa nie ma lub trudno je egzekwować.
Należy przyznać, że "zadaniem chwili" staje się dostosowanie prawa do potrzeb kształtującego się społeczeństwa informatycznego. Książka polecana nie tylko osobom zajmującym sie prawem, ale wszystkim, mniej lub bardziej "czynnie" korzystającym z Internetu.

Niestety nie każdego stać na tak drogą pozycję. Cenę należy tłumaczyć faktem, iż książka ta była pierwszym chyba tak obszernym opracowaniem tematu. Autorzy poprzedzili jej wydanie cyklem artykułów opublikowanych w Rzeczpospolitej. W chwili obecnej nakład zapewne został już wyczerpany i książka jest dostępna w bibliotekach lub w pirackich wersjach ksero. Jeśli chodzi o mnie - powołałem ją w przypisach do swojej pracy magisterskiej :))) W książce znalazły się takie rozdziały jak: prawo konstytucyjne, prawo prasowe, prawo cywilne, prawo autorskie (zdecydowanie najwięcej miejsca autorzy poświęcili tej dziedzinie, prawie 1/3 książki), odpowiedzialność w Internecie, prawo pracy, prawo konkurencji, adresy internetowe i ich ochrona, ochrona baz danych, aż wreszcie prawo karne oraz prawo podatkowe.

Jak piszą sami autorzy: "Uwagę skoncentrowaliśmy głównie na pytaniach i wątpliwościach oraz na wskazaniu licznych, specyficznych zagadnień: ujawniły się one w związku z niedostosowaniem stanu prawnego do nowych możliwości, jakie przyniósł z sobą Internet".

Książka powstała w związku z badaniami w ramach tematu KBN "Nowe problemy prawa autorskiego" (nr 534/H02/96/10).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>